Lednové komentované prohlídky Židovská Plzeň

V lednu si připomeneme smutné 80. výročí transportů plzeňských Židů roku 1942, a to i prostřednictvím komentovaných prohlídek Židovská Plzeň. Z plzeňského nádraží byly mezi 18. a 26. lednem 1942 vypraveny tři hromadné transporty s 2604 Židy z Plzně a okolí. Putovali nejprve do Terezína, odtud pak do dalších pracovních a vyhlazovacích táborů. Přežilo jich jen 209. Mezi transportovanými byli mj. i mnozí klienti a přátelé světoznámého architekta Adolfa Loose, nejvýznamnějšího architekta, který v Plzni kdy působil.

Právě do jednoho z interiérů od Loose vede komentovaná prohlídka Židovská Plzeň, a to do pozůstatku bytu dětského lékaře Josefa Vogla. V Plzni máme jednu z největších synagog na světě. Jaký k ní vede příběh? Na prohlídce se návštěvníci mj. dozví, jak velký význam pro Plzeň její židovští obyvatelé měli a dodneška mají a vyslechnou si zajímavosti o plzeňské židovské komunitě, poutavé osudy různých osobností, slavných i těch méně známých. Navštíví pečlivě restaurovanou Starou synagogu s přilehlým památníkem obětí holokaustu, kde se seznámí s osudy plzeňské židovské obce a některými židovskými zvyky a tradicemi.

Termíny: 21. a 28. ledna 2022

Čas: 16:00-18:00

Sraz před infocentrem na náměstí Republiky 41.

Vstupenky na prohlídky je možné zakoupit osobně v Turistickém informačním centru či online na Plzeňské vstupence. Součástí ceny je vstup do Staré synagogy i Loosova interiéru na Klatovské 12.