Termíny prohlídek Domu Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche (přístupné pouze příležitostně)

Čtyři Loosovy interiéry v Plzni, které doposavad prošly rekonstrukcí, můžete na třech prohlídkových trasách navštívit pravidelně každý týden v pátek a v sobotu, od dubna také v neděli. Další dva interiéry, které na rekonstrukci teprve čekají, je možné navštívit pouze několikrát ročně, a to obvykle při zvláštních příležitostech. První z letošních prohlídek jsou plánované na sobotu 22. dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek (vstupenky zde).

Domem rodiny Huga Semlera doslova procházela historie dvacátého století. Celý jeho příběh vyslechnete během komentovaných prohlídek. Podíváte se do prvního patra domu na Klatovské třídě 19, kde se v rozhlehlém bytě dochovala jídelna, salon a hudební salonek se stěnami obloženými mramorem fantastico. Během druhé světové války dům sloužil jako sídlo plzeňské posádky wehrmachtu. V květnu 1945 zde byla podepsána kapitulace. Poté až do roku 2002 dům využívala armáda.

Druhá část prohlídky vás zavede do nedaleké Plachého ulice, kde Loos v domě číslo 6 navrhl mládenecký apartmán pro Richarda Hirsche. Jeho rodiče Vilém a Marta Hirschových byli první z Loosových plzeňských klientů. Z Interiéru, který Loos navrhl pro ně, se bohužel nic nedochovalo. V apartmánu Richarda Hirsche jsou dodnes k vidění pro Loose charakteristické vestavěné skříně. Vybavení navazujícího salónu v 80. letech 20. století odvezl soukromý sběratel a dnes je instalováno v nových prostorách v Praze. Dodnes existují i dva vzácné portréty Viléma a Marty namalované Oskarem Kokoschkou, které jsou součástí galerijních sbírek v Berlíně a New Yorku.

Další plánované termíny prohlídek:

  • sobota 6. května (během programu Slavností svobody)
  • pátek 26. května (v rámci programu Plzeňské muzejní noci)
  • neděle 18. června (u příležitosti Evropského dne židovské kultury)
  • sobota 15. července (součástí programu akcí Stezky Industry Open)
  • sobota 12. srpna (součástí programu akcí Stezky Industry Open)
  • sobota 11. září (u příležitosti Dne evropského dědictví)
  • sobota 28. října (součást Plzeňských oslav vzniku republiky)

Vstupenky jsou v prodeji vždy několik týdnů předem v Turistických informačních centrech Visit Plzeň anebo online.