Rodina Semlerových vlastnila továrnu na výrobky z taženého drátu. Proslavili se zejména výrobou kvalitních jehel do gramofonů. Bydleli ve svém domě na Klatovské třídě 19, kde v přízemí měli také ředitelství továrny a kanceláře. Po smrti zakladatele podniku Šimona Semlera bydlel v domě jeho syn Hugo s rodinou. Ten si nechal byt v roce 1930 rekonstruovat. Adolf Loos navrhl nádherný hudební salón, přísně osově symetrický, obložený mramorem fantastico bílé barvy s černým žilkováním, připomínajícím nejrůznější fantaskně vyhlížející bytosti. Do osy hlavní pohledové stěny umístil krb z režného zdiva a nad něj zrcadlovou stěnu. Vestavěný nábytek a dveře jsou dýhovány jilmovým dřevem. Od sousedního pánského salónu je místnost variabilně oddělitelná prosklenou posuvnou stěnou. Zachoval se i navazující pánský salon a jídelna, které jsou pravděpodobně dílem některého z Loosových spolupracovníků. V roce 1932 Loos navrhl ještě dvoupodlažní nástavbu domu, která ale bohužel nebyla realizována.

Během 2. světové války dům sloužil jako velitelství wehrmachtu. V pánském salonu pak byla konci na války podepsána kapitulace německé posádky, generál Georg von Majewski se po podpisu kapitulačních listin před přítomnými americkými vojáky, svým štábem a manželkou Elisabeth na místě zastřelil. Po válce komunistický režim Semlerovým dům zabavil a nadále jej využívala až do roku 2002 Československá (později Česká) armáda. Dům i s interiérem dosud čekají na opravu, pro veřejnost je přístupný pouze příležitostně.

 • Mramor

  Mramor, který Loos pracovně zval fanstico, tvoří díky seskládání jednotlivých vrstev kamene fantaskní obrazce, které připomínají Rorschachův test inkoustových skvrn.

 • Zrcadla

  Zrcadlová stěna nad krbem byla jako mnohokrát v případě Loosových interiérů umístěna v ose propojující místnosti v symetrii. Se zrcadly v jídelně tak souzněla v odrazu.

 • Krb

  Krb obložený cihlami Loos prvně použil v roce 1909 pro svůj vlastní byt ve Vídni. S takovýmto typem krbu se později v obměnách setkáme ve více jeho realizacích.

Další interiéry

B10 Bendova 10
K12 Klatovská 12
H58 Husova 58
K110 Klatovská 110
K19 Klatovská 19
P6 Plachého 6
K140 Klatovská 140
NR22 Náměstí Republiky 22
 • B10

  Byt Krausových
  Bendova 10

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • K12

  Byt Voglových
  Klatovská 12

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • H58

  Brummelův dům
  Husova 58

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 2

 • K110

  Semlerova rezidence
  Klatovská tř. 110

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 3

 • P6

  Apartmán Richarda Hirsche
  Plachého 6

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K19

  Dům Huga Semlera
  Klatovská 19

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K140

  Byt Lea Brummela
  Klatovská 140

  Nedostupný interiér

 • NR22

  Byt Weinerových
  náměstí Republiky 22

  Nedostupný interiér