Semlerova rezidence
Dočasně nepřístupné
Rodina Oskara Semlera bydlela nejprve v Jagellonské ulici nedaleko dnešní Klatovské třídy, odkud se zprvu plánovala přestěhovat do rodinného domu a sídla firmy na Klatovské třídě 19. To by ovšem znamenalo výraznou rekonstrukci tohoto domu a jeho zvýšení o další dvě patra. Oskar Semler proto nakonec přistoupil k jinému řešení, a to koupi původně činžovního domu na Klatovské 110. V roce 1932 požádal Adolfa Loose o vypracování projektu na velkorysou adaptaci bytu z celého jednoho křídla domu na Klatovské 110. Vzhledem k Loosovu špatnému zdraví a následné smrti se dokončení projekčních prací ujal jeho žák a spolupracovník architekt Heinrich Kulka. Do nového bydlení se Oskar nastěhoval se svou rodinou v roce 1934.
Jde o jediný byt v Loosově stylu v Plzni, kde nalezneme unikátní princip tzv. Loosova raumplanu - jednotlivé místnosti v bytě jsou rozdílně vysoké, navíc i navzájem výškově posunuté do mnoha úrovní a mezi sebou propojené schodišti do kontinuálně navazujících prostor. V bytě tedy můžeme obdivovat raumplan s rozlehlým salónem s obklady dýhovanými finskou břízou, podlahou ze vzácného makasaru a krb vyzděný z hrubě opracovaných kvádrů znělce. Na ochozu salónu nalezneme knihovnu s červeně lakovanými stropními trámy a pozlacenými prkny záklopu stropu. Zachovala se řada detailů včetně výtahu pro dopravu jídla z kuchyně do jednotlivých místností v různých výškových úrovních. Byt je členěný na společenskou část a na pečlivě oddělené soukromé prostory ložnic a dětských pokojů v horním podlaží.
Dům byl z majetku Města Plzně převeden na Plzeňský kraj a nyní jej spravuje Západočeská galerie, která zde plánuje po dokončení oprav zřídit badatelské centrum architektury. První část bytu Oskara Semlera byla zpřístupněna návštěvníkům v listopadu 2015.
Obklad
Stěny jsou táflovány dřevem z kanadské břízy, která prostoru knihovny dodává teplou atmosféru.
Strop
Na ochozu salónu nalezneme knihovnu s červeně lakovanými stropními trámy a pozlacenými prkny záklopu stropu, vše dokonale barevně korespondovalo s obrazem Život Tsonghapy (plátno, Tibet, 18. století), který tvořil dominantu centrální haly.
Schodiště
Raumplan si žádá schodiště. Z vrchní galerie směřují dále schody k soukromým prostorám bytu - ložnicím. Schodiště určené pro služebnictvo se skrývá mimo a účelně v technické části domu.
Další interiéry
Bendova 10
Byt Krausových
Dostupný interiér
součástí prohlídkové trasy 1
Klatovská 12
Byt Voglových
Dostupný interiér
součástí prohlídkové trasy 1
Husova 58
Brummelův dům
Dostupný interiér
součástí prohlídkové trasy 2
Klatovská 110
Semlerova rezidence
Dočasně uzavřeno
Plachého 6
Apartmán Richarda Hirsche
Byt je přístupný
pouze výjimečně
Klatovská 19
Byt rodiny Huga Semlera
Byt je přístupný
pouze výjimečně
Klatovská 140
Byt Lea Brummela
Byt je veřejnosti
nepřístupný
Náměstí Republiky 22
Byt manželů Weinerových
Byt je veřejnosti
nepřístupný