Rodina Oskara Semlera bydlela nejprve v Jagellonské ulici nedaleko dnešní Klatovské třídy, odkud se zprvu plánovala přestěhovat do rodinného domu a sídla firmy na Klatovské třídě 19. To by ovšem znamenalo výraznou rekonstrukci tohoto domu a jeho zvýšení o další dvě patra. Oskar Semler proto nakonec přistoupil k jinému řešení, a to koupi původně činžovního domu na Klatovské 110. V roce 1932 požádal Adolfa Loose o vypracování projektu na velkorysou adaptaci bytu z celého jednoho křídla domu na Klatovské 110. Vzhledem k Loosovu špatnému zdraví a následné smrti se dokončení projekčních prací ujal jeho žák a spolupracovník architekt Heinrich Kulka. Do nového bydlení se Oskar nastěhoval se svou rodinou v roce 1934.

Jde o jediný byt v Loosově stylu v Plzni, kde nalezneme unikátní princip tzv. Loosova raumplanu – jednotlivé místnosti v bytě jsou rozdílně vysoké, navíc i navzájem výškově posunuté do mnoha úrovní a mezi sebou propojené schodišti do kontinuálně navazujících prostor. V bytě tedy můžeme obdivovat raumplan s rozlehlým salónem s obklady dýhovanými finskou břízou, podlahou ze vzácného makasaru a krb vyzděný z hrubě opracovaných kvádrů znělce. Na ochozu salónu nalezneme knihovnu s červeně lakovanými stropními trámy a pozlacenými prkny záklopu stropu. Zachovala se řada detailů včetně výtahu pro dopravu jídla z kuchyně do jednotlivých místností v různých výškových úrovních. Byt je členěný na společenskou část a na pečlivě oddělené soukromé prostory ložnic a dětských pokojů v horním podlaží.

Dům byl z majetku Města Plzně převeden na Plzeňský kraj a nyní jej spravuje Západočeská galerie. Semlerova rezidence, včetně dosud nepřístupných soukromých části bytů,  tj. ložnic a dětských pokojů, byl znovu otevřen veřejnosti po rozsáhlé rekonstrukci v září 2022. Součástí expozice rezidence Oskara Semlera se stalo nově vybudované Centrum pro výzkum architektury

Další interiéry

B10 Bendova 10
K12 Klatovská 12
H58 Husova 58
K110 Klatovská 110
K19 Klatovská 19
P6 Plachého 6
K140 Klatovská 140
NR22 Náměstí Republiky 22
 • B10

  Bendova 10
  Byt Krausových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • K12

  Klatovská 12
  Byt Voglových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • H58

  Husova 58
  Brummelův dům

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 2

 • K110

  Klatovská 110
  Semlerova rezidence

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 3

 • P6

  Plachého 6
  Apartmán Richarda Hirsche

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K19

  Klatovská 19
  Byt rodiny Huga Semlera

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K140

  Klatovská 140
  Byt Lea Brummela

  Nedostupný interiér

 • NR22

  Náměstí Republiky 22
  Byt manželů Weinerových

  Nedostupný interiér