Rodina Oskara Semlera bydlela nejprve v Jagellonské ulici nedaleko dnešní Klatovské třídy, odkud se zprvu plánovala přestěhovat do rodinného domu a sídla firmy na Klatovské třídě 19. To by ovšem znamenalo výraznou rekonstrukci tohoto domu a jeho zvýšení o další dvě patra. Oskar Semler proto nakonec přistoupil k jinému řešení, a to koupi původně činžovního domu na Klatovské 110. V roce 1932 požádal Adolfa Loose o vypracování projektu na velkorysou adaptaci bytu z celého jednoho křídla domu na Klatovské 110. Vzhledem k Loosovu špatnému zdraví a následné smrti se dokončení projekčních prací ujal jeho žák a spolupracovník architekt Heinrich Kulka. Do nového bydlení se Oskar nastěhoval se svou rodinou v roce 1934.

Jde o jediný byt v Loosově stylu v Plzni, kde nalezneme unikátní princip tzv. Loosova raumplanu – jednotlivé místnosti v bytě jsou rozdílně vysoké, navíc i navzájem výškově posunuté do mnoha úrovní a mezi sebou propojené schodišti do kontinuálně navazujících prostor. V bytě tedy můžeme obdivovat raumplan s rozlehlým salónem s obklady dýhovanými finskou břízou, podlahou ze vzácného makasaru a krb vyzděný z hrubě opracovaných kvádrů znělce. Na ochozu salónu nalezneme knihovnu s červeně lakovanými stropními trámy a pozlacenými prkny záklopu stropu. Zachovala se řada detailů včetně výtahu pro dopravu jídla z kuchyně do jednotlivých místností v různých výškových úrovních. Byt je členěný na společenskou část a na pečlivě oddělené soukromé prostory ložnic a dětských pokojů v horním podlaží.

Dům byl z majetku Města Plzně převeden na Plzeňský kraj a nyní jej spravuje Západočeská galerie, která zde plánuje po dokončení oprav zřídit badatelské centrum architektury. První část bytu Oskara Semlera byla zpřístupněna návštěvníkům v listopadu 2015.

Další interiéry

B10 Bendova 10
K12 Klatovská 12
H58 Husova 58
K110 Klatovská 110
K19 Klatovská 19
P6 Plachého 6
K140 Klatovská 140
NR22 Náměstí Republiky 22
 • B10

  Bendova 10
  Byt Krausových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • K12

  Klatovská 12
  Byt Voglových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • H58

  Husova 58
  Brummelův dům

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 2

 • K110

  Klatovská 110
  Semlerova rezidence

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 3

 • P6

  Plachého 6
  Apartmán Richarda Hirsche

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K19

  Klatovská 19
  Byt rodiny Huga Semlera

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K140

  Klatovská 140
  Byt Lea Brummela

  Nedostupný interiér

 • NR22

  Náměstí Republiky 22
  Byt manželů Weinerových

  Nedostupný interiér