1
prohlídková trasa

Byty Krausových a Voglových
Bendova 10 a Klatovská 12

Prohlídka začíná návštěvou apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12. Výpravu nejprve zavede do domu rodiny Škodových v Klatovské 10. Tyto dva domy byly propojeny již za války za účelem vzniku úřadu, který zde v obměněné podobě funguje dodnes. Jediné jako zázrakem dochované místnosti – obývací salón s replikami původního nábytku a travertinová jídelna, jsou v drsném kontrastu se spletí malých kanceláří, ve které se původní měšťanské byty přeměnily. V průběhu prohlídky se návštěvníci seznámí s příběhy vybraných plzeňských rodin, pro něž Adolf Loos v okolí Klatovské třídy navrhl řadu přepychových interiérů.

Po prohlídce bytu v Klatovské 12 následuje krátký asi 8 minutový přechod do dalšího interiéru. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se návštěvníci mohou podívat do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Následuje prohlídka zbylých částí bytu – bývalé koupelny, pracovny pana Krause s ohromující tapetou, komfortně vybavené ložnice s vestavěným nábytkem a v neposlední řadě také pokoje služebné s původní podlahou z dřevěných červeně lakovaných prken.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Doba prohlídky: 75 minut

(Upozornění – přechod na prohlídku Brummelova domu cca 15 min.)

Vstupné:

Plné: 240 Kč

Zlevněné: 160 Kč (děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Prohlídku v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 20.

Upozornění:

Trasa není bezbariérová. Vzhledem k prostorovému uspořádání interiérů a množství schodů může být prohlídka pro některé návštěvníky fyzicky náročná.

B10 Bendova 10
K12 Klatovská 12
 • B10

  Bendova 10
  Byt Krausových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • K12

  Klatovská 12
  Byt doktora Vogla

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

2
prohlídková trasa

Brummelův dům
Husova 58

Prohlídka se věnuje přestavbě původního jednoposchoďového domu s historizující fasádou v dvougenerační bydlení manželů Brummelových a paní Hedviky Liebsteinové. Začíná ve schodišťové hale po vzoru Goetheho domu ve Výmaru, následuje chodba s přípravnou jídla, ložnice s vestavěným nábytkem a garderobou z třešňového dřeva, za níž se skrývá prostorná koupelna. Přechodem zpět malou chodbou se odhalí obývací pokoje s monumentálním krbem a terasou s výhledem do koruny hrušně. V takzvané enfiládě se propojují další místnosti – jídelna a modrý salón paní Liebsteinové s ložnicí.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Vstupné:

Plné: 290 Kč

Zlevněné: 190 Kč (děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Prohlídku v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 10.

Upozornění:

Objekt nemá bezbariérový přístup.

H58 Husova 58
 • H58

  Husova 58
  Brummelův dům

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 2

3
prohlídková trasa

Semlerova rezidence
Klatovská 110

Prohlídková trasa po Semlerově rezidenci zavede návštěvníky do jediného z interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip tzv. Raumplanu. Interiéry zde navrhl pro Oskara a Janu Semlerovy Loosův žák a spolupracovník Heinrich Kulka, pravděpodobně na základě Loosova konceptu. Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně.  Rozšířený okruh zahrnuje navíc promítání dokumentů  a prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Vstupné:

Plné: 370 Kč /420 Kč rozšířený okruh

Zlevněné: 260 Kč / 490 Kč rozšířený okruh
(děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Prohlídku v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Upozornění:

Objekt nemá bezbariérový přístup. Prohlídky nejsou vhodné pro děti do 10 let a osoby s omezenou hybností.

K110 Klatovská 110
 • K110

  Klatovská 110
  Semlerova rezidence

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 3

4
prohlídková trasa

Byt Huga Semlera
a apartmán Richarda Hirsche
Klatovská 19 a Plachého 6

Prohlídka dvou Loosových interiérů, které dosud čekají na renovaci, začíná na Klatovské 19 v bytě rodiny Huga Semlera. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Huga Semlera se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu. Ke konci druhé světové války byl interiér využíván jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewského, který se zde po kapitulaci v květnu 1945
zastřelil. Od skončení války až do roku 2002 využívala dům včetně interiéru armáda. V současnosti je dům běžně nepřístupný, chystá se rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.

V novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici 6 se nacházel první Loosem upravovaný byt v Plzni. Byl navržen v roce 1907 ve velmi luxusní podobě a zaujímal celé první patro. O dvacet let později Adolf Loos byt ještě rozšířil a doplnil o drobnou dvorní přístavbu verandy. Navíc ve druhém podlaží navrhl mládenecký apartmán pro syna Hirschových Richarda. Z původního bytu v prvním patře se bohužel zachoval jen křížem kladený trámový strop. V roce 2012 se ale Odboru památkové péče magistrátu města Plzně podařilo v domě objevit
do té doby neznámou, téměř kompletně dochovanou Richardovu ložnici z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. V roce 2015 nechalo město původní dochovaný nábytek kompletně zrestaurovat. Během komentované prohlídky návštěvníci navštíví ložnici i další části apartmánu Richarda Hirsche.

Tyto interiéry jsou zpřístupněné pouze výjimečně. Termíny komentovaných prohlídek na rok 2022:

Sobota 16. dubna – při Mezinárodním dnu památek (18. duben)
Sobota 7. května – v rámci Slavností svobody (5. – 8. květen)
Sobota 18. června – při Evropském dnu židovské kultury (16. červen)
Soboty 16. července, 13. srpna
Sobota 10. září – při Dnech evropského dědictví (11. září)
Pátek 28. října –  Vznik Československa

 

Doba prohlídky: 45 minut

(Upozornění – přechod mezi interiéry cca 10 min.)

Vstupné

Plné: 100 Kč
Zlevněné: 80 Kč
(děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 15.

Upozornění

Trasa není bezbariérová. Vzhledem k prostorovému uspořádání interiérů a množství schodů může být prohlídka pro některé návštěvníky fyzicky náročná. Pro osoby starší 12 let.

P6 Plachého 6
K19 Klatovská 19
 • P6

  Plachého 6 Apartmán
  Richarda Hirsche

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K19

  Klatovská 19
  Byt rodiny Hugo Semlera

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

DÁRKOVÉ POUKAZY

Dárkové poukazy na prohlídky Loosových interiérů potěší nejen milovníky architektury. Vybírat můžete ze všech tří prohlídkových tras. Výběr konkrétního dne a času prohlídky je již na obdarovaném. Platnost poukazu je jeden rok. Poukazy je možné zakoupit v Turistických informačních centrech či online.

Prodej vstupenek

Vstupenky na prohlídku interiérů Adolfa Loose.

Vzhledem k velkému zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit vstupenky s časovým předstihem. Vstupenky je možné zakoupit online nebo v Turistických infomačních centrech na náměstí Republiky 41 a na Palubě Hamburk u hlavního vlakového nádraží (otevřeno denně od 9:00 do 18:00).

Prohlídky pro skupiny

Městská příspěvková organizace Plzeň – TURISMUS zajišťuje také komentované prohlídky pro skupiny, které je možné objednat prostřednictvím emailu info@adolfloosplzen.cz. V případě dotazů se můžete obrátit také na naši kancelář prostřednictvím telefonního čísla 378 037 966. Vzhledem k velkému zájmu o prohlídky doporučujeme rezervaci minimálně 2 týdny dopředu.

Loosovy interiéry v Bendově 10 je možné si pronajmout ke komerčním i nekomerčním příležitostem. V případě zájmu zasílejte své dotazy na info@adolfloosplzen.cz

Ceník

Kompletní ceník všech prohlídek ke stažení zde.

Návštěvní řád

Více informací o návštěvním řádu zde

Upozornění:

 1. Vstupenku je možné předložit pouze v elektronické podobě, není třeba ji tisknout.
 2. Zaplacené vstupné se nevrací, zakoupená vstupenka se nevyměňuje.
 3. Jakoukoliv dodatečnou úpravou se vstupenka stává neplatnou.
 4. Vstupenky na prohlídky Loosových interiérů prodává výhradně obsluha Turistického informačního centra. Na jiném prodejním místě Plzeňské vstupenky není možné tyto vstupenky zakoupit ani vyzvednout.
 5. Kapacita prohlídek je pevně dána počtem volných míst v systému.
 6. V případě nárokování slevy může být návštěvník před prohlídkou vyzván k předložení dokladu opravňujícího ke slevě.
 7. Platnost rezervace při úhradě hotově v prodejním místě je 48 hodin, poté je rezervace uvolněna zpět do systému. Rezervaci po internetu nelze vytvořit, pokud je lhůta kratší než 7 dní před konáním akce.
 8. Rezervace při způsobu úhrady převodem má platnost 5 dní. Pokud do této lhůty není vyřízena platba, jsou vstupenky uvolněny zpět do systému. Rezervaci převodem nelze vytvořit, pokud je lhůta kratší než 5 dní před konáním akce.
 9. Rezervace při způsobu úhrady online kartou má platnost pouze 2 hodiny. Pokud není platba do této doby vyřízena, jsou vstupenky uvolněny zpět do systému. Rezervaci online kartou nelze vytvořit, pokud je lhůta kratší než 2 hodiny před konáním akce.