1
prohlídková trasa

Byty Voglových a Krausových
Klatovská 12 a Bendova 10

Prohlídka začíná návštěvou apartmánu Voglových. S průvodcem se setkáte na adrese Klatovská třída 10.  Tyto dva domy byly propojeny již za války za účelem vzniku úřadu, který zde v obměněné podobě funguje dodnes. Jediné jako zázrakem dochované místnosti – obývací salón s replikami původního nábytku a travertinová jídelna, jsou v drsném kontrastu se spletí malých kanceláří, ve které se původní měšťanské byty přeměnily. V průběhu prohlídky se návštěvníci seznámí s příběhy vybraných plzeňských rodin, pro něž Adolf Loos v okolí Klatovské třídy navrhl řadu přepychových interiérů.

Po prohlídce bytu v Klatovské 12 následuje krátký asi 8 minutový přechod do dalšího interiéru. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se návštěvníci mohou podívat do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Následuje prohlídka zbylých částí bytu – bývalé koupelny, pracovny pana Krause s ohromující tapetou, komfortně vybavené ložnice s vestavěným nábytkem a v neposlední řadě také pokoje služebné s původní podlahou z dřevěných červeně lakovaných prken.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Doba prohlídky: 75 minut

Vstupné:

Plné: 240 Kč

Zlevněné: 160 Kč (děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Skupinové prohlídky v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 20.

Upozornění:

Trasa není bezbariérová. Vzhledem k prostorovému uspořádání interiérů a množství schodů může být prohlídka pro některé návštěvníky fyzicky náročná.

B10 Byt Krausových
K12 Byt Voglových
 • B10

  Bendova 10
  Byt Krausových

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

 • K12

  Klatovská 12
  Byt doktora Vogla

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 1

2
prohlídková trasa

Brummelův dům
Husova 58

Prohlídka se věnuje přestavbě původního jednoposchoďového domu s historizující fasádou v dvougenerační bydlení manželů Brummelových a paní Hedviky Liebsteinové. Začíná ve schodišťové hale po vzoru Goetheho domu ve Výmaru, následuje chodba s přípravnou jídla, ložnice s vestavěným nábytkem a garderobou z třešňového dřeva, za níž se skrývá prostorná koupelna. Přechodem zpět malou chodbou se odhalí obývací pokoje s monumentálním krbem a terasou s výhledem do koruny hrušně. V takzvané enfiládě se propojují další místnosti – jídelna a modrý salón paní Liebsteinové s ložnicí.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Vstupné:

Plné: 290 Kč

Zlevněné: 190 Kč (děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Skupinové prohlídky v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 10.

Upozornění:

Objekt nemá bezbariérový přístup.

H58 Brummelův dům
 • H58

  Husova 58
  Brummelův dům

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 2

3
prohlídková trasa

Semlerova rezidence
Klatovská 110

Prohlídková trasa po Semlerově rezidenci zavede návštěvníky do jediného z interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip tzv. Raumplanu. Interiéry zde navrhl pro Oskara a Janu Semlerovy Loosův žák a spolupracovník Heinrich Kulka, pravděpodobně na základě Loosova konceptu. Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně.  Rozšířený okruh zahrnuje navíc promítání dokumentů  a prohlídku expozice „Kabinet plzeňské architektury 1874–1939“.

Časy prohlídek:

 • duben – říjen: pátek, sobota, neděle v předem stanovených časech
 • listopad – březen: pátek, sobota v předem stanovených časech
 • prohlídky se nekonají během vánoční svátků a na Nový rok

Vstupné:

Plné: 370 Kč /420 Kč rozšířený okruh

Zlevněné: 260 Kč / 290 Kč rozšířený okruh
(děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P)

Skupinové prohlídky v cizím jazyce je možné zorganizovat na objednávku.

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 10.

Upozornění:

Objekt nemá bezbariérový přístup. Prohlídky nejsou vhodné pro děti do 10 let a osoby s omezenou hybností.

K110 Semlerova rezidence
 • K110

  Klatovská 110
  Semlerova rezidence

  Dostupný interiér
  součástí prohlídkové trasy 3

4
prohlídková trasa

Byt Huga Semlera
a apartmán Richarda Hirsche
Klatovská 19 a Plachého 6

Prohlídka dvou Loosových interiérů, které dosud čekají na renovaci, začíná na Klatovské 19 v bytě rodiny Huga Semlera. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Huga Semlera se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu. Ke konci druhé světové války byl interiér využíván jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewského, který se zde po kapitulaci v květnu 1945
zastřelil. Od skončení války až do roku 2002 využívala dům včetně interiéru armáda. V současnosti je interiér příležitostně, spolu s apartmánem Richarda Hirsche, kde jsou k vidění pro Loose charakteristické vestavěné skříně.

Poslední prohlídky Domu Huga Semlera před rekonstrukcí se uskuteční 20. a 21. dubna. Vstupenky budou v prodeji od 2. dubna 2024. Tyto prohlídky výjimečně neobsahují prohlídku apartmánu Richarda Hirsche.

Doba prohlídky: 45 minut

Vstupné

Plné: 100 Kč

Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem. Maximální počet osob na prohlídku je 15.

Upozornění

Trasa není bezbariérová. Vzhledem k prostorovému uspořádání interiérů a množství schodů může být prohlídka pro některé návštěvníky fyzicky náročná. Pro osoby starší 12 let.

P6 Apartmán Richarda Hirsche
K19 Dům Huga Semlera
 • P6

  Plachého 6 Apartmán
  Richarda Hirsche

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

 • K19

  Klatovská 19
  Byt rodiny Hugo Semlera

  Přístupné pouze příležitostně
  součástí prohlídkové trasy 4

PRODEJ VSTUPENEK

Vstupenky na prohlídku interiérů Adolfa Loose.

Vzhledem k velkému zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit vstupenky s časovým předstihem. Vstupenky je možné zakoupit online nebo v Turistických infomačních centrech na náměstí Republiky 41 a na Palubě Hamburk u hlavního vlakového nádraží (otevřeno denně od 9:00 do 18:00).

DÁRKOVÉ POUKAZY

Dárkové poukazy na prohlídky Loosových interiérů potěší nejen milovníky architektury. Vybírat můžete ze všech tří prohlídkových tras. Výběr konkrétního dne a času prohlídky je již na obdarovaném. Platnost poukazu je jeden rok. Poukazy je možné zakoupit v Turistických informačních centrech či online.

PROHLÍDKY PRO SKUPINY

Městská příspěvková organizace Plzeň – TURISMUS zajišťuje také komentované prohlídky pro skupiny. V případě zájmu o prohlídku či dotazů se obraťte na kolegyni Jaroslavu Panuškovou prostřednictvím emailu panuskova@plzen.eu, nebo na mobilním čísle +420 702 267 666.

Vzhledem k velkému zájmu o prohlídky doporučujeme rezervaci minimálně 2 týdny dopředu.

Loosův interiér bytu Krausových v Bendově 10 je možné si pronajmout ke komerčním i nekomerčním příležitostem. V případě zájmu zasílejte své dotazy na kolegyni Magdalenu Černou na info@adolfloosplzen.cz nebo se na ni obraťte na mobilním čísle +420 607 280 064.

CENÍK

Kompletní ceník všech prohlídek ke stažení zde.

NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD

Více informací o návštěvním řádu zde

UPOZORNĚNÍ:

 1. Vstupenku je možné předložit v elektronické podobě, není třeba ji tisknout.
 2. Zaplacené vstupné se nevrací, zakoupená vstupenka se nevyměňuje.
 3. Jakoukoliv dodatečnou úpravou se vstupenka stává neplatnou.
 4. Vstupenky na prohlídky Loosových interiérů jsou v prodeji výhradně prostřednictvím prodejní sítě GoOut, a to v pobočkách Turistického informačního centra a v Semlerově rezidenci.
 5. Kapacita prohlídek je pevně dána počtem volných míst v systému.
 6. V případě nárokování slevy může být návštěvník před prohlídkou vyzván k předložení dokladu opravňujícího ke slevě.
 7. Pro případné dotazy kontaktujte Turistické informační centrum, tel.  +420 378 035 330, info@visitplzen.eu