Poslední prohlídky Domu Huga Semlera před rekonstrukcí

Poslední příležitost prohlédnout si doposud nerekonstruovaný interiér od světoznámého architekta Adolfa Loose v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19 budou mít účastníci komentovaných prohlídek v sobotu 20. a v neděli 21. dubna. Objekt se poté začne připravovat na kompletní rekonstrukci. Vznikne zde nová zážitková expozice na téma osvobození jihozápadních Čech spojeneckými vojsky. Její součástí bude i zrestaurovaný interiér původního hudebního salonu s přilehlým pánským salonkem a jídelnou. Vstupenky jsou v prodeji v Turistických informačních centrech Visit Plzeň a online.
Dnes celkem nenápadný dům na Klatovské třídě 19 vznikl spojením hned dvou domů, a to na pokyn významného plzeňského průmyslníka Šimona Semlera. Jeho podnikání zahrnovalo obchodování stavebním dřívím a zpracování výrobků z tažného drátu v továrně ve Vochově u Stříbra. Na adrese v centru Plzně, na bujně se rozšiřující Klatovské třídě, se rozhodl zřídit sídlo své firmy. V přízemí domu byly kanceláře s jednací místností, o patro výše následovaly soukromé prostory rodiny. A právě tam se dochovaly interiéry navržené architektem Adolfem Loosem, a to v podobě mramorového hudebního salonku pro rodinu Šimonova nejstaršího syna Huga, který se na této adrese rozhodl zůstat.
Domem rodiny Huga Semlera doslova procházela historie dvacátého století. Celý jeho příběh vyslechnete během komentovaných prohlídek. Podíváte se do prvního patra domu na Klatovské třídě 19, kde se v rozhlehlém bytě dochovala jídelna, salon a hudební salonek se stěnami obloženými mramorem fantastico. Během druhé světové války dům sloužil jako sídlo plzeňské posádky wehrmachtu. V květnu 1945 zde byla podepsána kapitulace. Poté až do roku 2002 dům využívala armáda.
Vstup dětem do 12 let není z bezpečnostních důvodů povolen. Prohlídky nejsou vhodné pro osoby se sníženou schopností pohybu