Prohlídky bytu Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche

V tuto chvíli se můžete vydat na dvě pravidelné prohlídkové trasy představující tři nádherné a již zrekonstruované interiéry od Adolfa Loose. V nabídce je druhou sezónu také speciální prohlídková trasa, která vás zavede do dosud nezrekonstruovaných interiérů, a to do bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche.
Prohlídka začíná na Klatovské 19 v bytě rodiny Huga Semlera. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Huga Semlera se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu. Ke konci druhé světové války byl interiér využíván jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewského, který se zde po kapitulaci v květnu 1945 zastřelil. Od skončení války až do roku 2002 využívala dům včetně interiéru armáda. V současnosti je dům běžně nepřístupný, chystá se rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.
V novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici 6 se nacházel první Loosem upravovaný byt v Plzni. Byl navržen v roce 1907 ve velmi luxusní podobě a zaujímal celé první patro. O dvacet let později Adolf Loos byt ještě rozšířil a doplnil o drobnou dvorní přístavbu verandy. Navíc ve druhém podlaží navrhl mládenecký apartmán pro syna Hirschových Richarda. Z původního bytu v prvním patře se bohužel zachoval jen křížem kladený trámový strop. V roce 2012 se ale Odboru památkové péče magistrátu města Plzně podařilo v domě objevit do té doby neznámou, téměř kompletně dochovanou Richardovu ložnici z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. V roce 2015 nechalo město původní dochovaný nábytek kompletně zrestaurovat. Během komentované prohlídky návštěvníci navštíví ložnici i další části apartmánu Richarda Hirsche.
Nadcházející termíny: Soboty 16. července, 13. srpna, 10. září a pátek 28. října
Doba prohlídky: 45 minut (Upozornění – přechod mezi interiéry cca 10 min.)
Vstupné: 100 Kč Zlevněné: 80 Kč (děti a studenti 6-26 let, senioři nad 65 let, ZTP/P) Vzhledem k zájmu o prohlídky doporučujeme zakoupit si vstupenky s časovým předstihem online na Plzeňské vstupence nebo v Turistických informačních centrech (náměstí Republiky 41, Paluba Hamburk). Vstupenky není možné zakoupit na místě.
Maximální počet osob na prohlídku je 15.